Pár hete megkeresett e-mailben egy személyzeti tanácsadó cég:
Kedves István,
egy álláslehetőségünket szeretném a figyelmébe ajánlani.
SCRUM mastert keresünk egyik ügyfelünk fejlesztő csapatába. Ebben a pozícióban is vannak fejlesztői feladatok, de a napi munka kb. 50 %-ban, a többi feladat más jellegű (meetingek szervezése, határidők figyelése, feladatok leosztása stb). A munka határozatlan időre szól, nem projekt jellegű.
A cég telekommunikációs hátterű nemzetközi, stabil háttérrel rendelkező cég és ebben a csoportban kifejezetten C++ fejlesztés folyik. Egy teljesen új termék/szoftver kifejlesztése a feladat, tehát nem meglévő termék karbantartása.
Amennyiben Önnek érdekes lehet vagy van olyan ismerőse, aki nyitott lenne a pozícióra, alábbi elérhetőségeim bármelyikén tudnak keresni, nagyon szívesen adok több információt a részletekről.
Vannak más pozícióink is egyébként, fejlesztőket, szakmai csoportvezetőket is keresünk (szintén határozatlan időre).
Köszönöm figyelmét, további kellemes napot,
üdvözlettel:
XY
Nem hagyhattam válasz nélkül a megkeresést, mert több szempontból is zavart a dolog.
Kedves XY!
Köszönöm a megkeresését! A pozíció jelenleg számomra nem aktuális (saját startup cégemnél dolgozom).
Jómagam kb. 6 éve napi szinten gyakorlom a Scrum keretrendszert, és más agilis és lean megközelítésű módszertanokat. Agilis szoftverfejlesztőnek tartom magam, és jelenleg CTO pozícióban dolgozom. Évekkel ezelőtt el is végeztem a Scrum Alliance ScrumMaster képzését, amelyről a nemzetközi szervezet által kiállított oklevéllel is rendelkezem. Több szektorban is szállítottam sikeres projekteket, mind hazai, mind nemzetközi környezetben (banki szektor, oktatás, telco, energiipar, gyártás, hadsereg …).
Engedje meg, hogy felhívjam a figyelmét pár dologra a pozícióval kapcsolatban.
A ScrumMaster szerepkört gyakran összekeverik a projektmenedzser szerepkörrel. A Scrum módszertan szerint a ScrumMaster egy olyan facilitator szerepkörre utal, amelynek a feladata nem a csapat számonkérése, hanem a csapat segítése/mentorálása a megvalósítás során felmerülő problémáknak a megoldásában/elhárításában, és hogy biztosítsa a Scrum által meghatározott folyamatok betartását – amelyet természetesen mindig az adott céghez, megrendelőhöz és megvalósító csapathoz kell illeszteni. A ScrumMaster leggyakoribb feladatai általában a következők szoktak lenni:
- segít a csapatnak a fejlődésben: hogy csapatként, hatékonyan tudjon működni, a csapattagok megbízzanak egymásban, tiszteljék egymást és a munkájukat,
- védi a csapatot a sprint közben előforduló külső behatásoktól, tipikusan a menedzsment és az ügyfelek által támasztott asap jellegű feladatok azonnali végrehajtásától,
- csökkenti a nyomást a csapaton, hogy nyugodt környezetben tudjon dolgozni,
- napi szinten felmerülő problémák megoldásában facilitálja a csapatot, hogy magától megoldja őket,
- napi szinten felmerülő problémákat, amit a csapat nem tud maga megoldani, megold (pl. az egyik csapattagnak új székre van szüksége, elintézi, hogy legyen neki),
- tanulási folyamatot alakít ki a csapattal (ezek formálisan a sprint végén esedékes retrospective-ekbe be is vannak építve),
- segít a csapaton belüli konfliktusok feloldásában, az eltérő vélemények kompromisszumos megoldásában,
- kialakítja a csapat szintű felelősséget: a csapat egyként tartozik felelőséggel a teljesítésért,
- hiányzó kompetenciák felismerése a csapaton belül, és ezek pótlása a menedzsmenttel együttműködve,
- szervezetfejlesztési feladatkör: a menedzsmentet és a csapatot felkészíti a Scrum, ill. agilis fejlesztésre, szállításra és szervezeti működésre.
A ScrumMasterrel a fentieket figyelembe véve a következő elvárások fogalmazhatóak meg:
- agilis coach/mentori attitűd,
- magas szintű empátia,
- jó kommunikáció- és diplomáciai készség (a csapattagokkal és a menedzsmenttel is),
- emberi tisztelet: ő is tiszteli a munkatársait, és őt is tisztelik,
- ismeri a szoftveres projektek jellegzetességet: magas fokú bizonytalanság, becslési pontatlanságok, emberi problémák, jellegzetes mérnöki problémák, kommunikációs félrecsúszások, és ezek kezelése,
- ismeri az agilis/lean szoftverfejlesztési (mérnöki) technikákat, elsősorban az Extreme Programmingben is alkalmazott módszereket (pl. Behaviour Driven Development, Domain Driven Development, Test Driven Development, Continuous Integration/Delivery).
Mivel a ScrumMaster egy facilitátor szerepkör, aki nem dönt a csapat helyett(, és nem is kéri számon az egyes embereket), nagyon fontos, hogy a ScrumMaster ne a megvalósító csapat tagja legyen.
Remélem, segíthettem abban, hogy a pozíció esetlegesen pontosításra kerülhessen, hogy ügyfelük számára a legalkalmasabb jelentkezőt találják meg. Ha véleményemet külön visszacsatolnák ügyfelükhöz, az talán még nagyobb haszonnal járhatna, hogy a menedzsment az elvárásait még jobban céljai megvalósításához tudja igazítani.
Blogomon fellelhetőek agilis fejlesztéssel kapcsolatos írások: http://infokukac.com
Ha segítségükre lehetek, tapasztalataim alapján szívesen válaszolok bármilyen kérdésre.
Üdvözlettel,
Marhefka István
http://be-novative.com
CTO
Szerintem ilyen egy ideális ScrumMaster. Ti mit gondoltok?
Bobber
May 28th, 2013Szép gondolatok
Viczi
May 29th, 2013Imádom.
DjZoNe
Jun 12th, 2013Idegeneket kioktatni a legjobb
Misi
Feb 21st, 2014Egyáltalán nem nagyképű, arrogáns a válaszod. Profi szakember vagy.
szilsan
May 7th, 2014Volt reakcio a masik fel reszerol?
Marhefka István
May 7th, 2014Már kicsit régen volt, ezért nem emlékszem pontosan, de érdemi válasz biztosan nem volt.